III LIGA (grupa VII: lubelsko-rzeszowska)

JKS Jarosław 1-5 Stal Rzeszów
Bester ? (0-5) Kura ?, ?, ?
Jezierski ?
Kościółek ?

Bramki dla zwycięzców zdobyli: Kura 3 (w tym 2 z rzutu wolnego), Jezierski oraz Kościółek. Jedyny punkt dla Jarosławia zdobył Bester. Piłkarze rzeszowskiej Stali mieli zdecydowaną przewagę w pierwszej połowie i przewyższali drużynę Jarosławia pod każdym względem. Zdawało się, że w drugiej fazie meczu rzeszowianie zdobędą jeszcze więcej bramek. Stalowcy mając zapewnione zwycięstwo pokazali po przerwie ładną grę w polu, lecz nieskuteczną pod bramką. Zwycięstwo gości było w pełni zasłużone i przewyższali oni gospodarzy lepszym zgraniem, startem do piłki i techniką.

Procak ?

Bramki uzyskali: dla Stali Mielec Lenart 2, Czylok, Tobolik i Procak po 1. Dla JKS Bester. Ulewny deszcz oraz silny wiatr nie wpłynął dodatnio na grę w spotkaniu o mistrzostwo III ligi pomiędzy miejscowym JKS a Stalą z Mielca. Goście grający do przerwy z wiatrem szybciej opanowali boisko oraz lepiej czuli się na rozmokłym terenie. W spotkaniu niedzielnym byli oni jako całość drużyną lepszą.

W wyniku gry do przerwy prowadzili oni już 3:0. Niemniej jednak w okresie tym miejscowi mieli okazje do uzyskania bramek, ale niezdecydowanie strzałowe napastników nie pozwoliło przynieść efektu bramkowego. Po przerwie wiatr ustał. Gra się wyrównała. Niemniej jednak goście uzyskują jeszcze dwie bramki. Mając zapewniony wynik nie wysilają się już specjalnie. Wykorzystali to miejscowi, którzy uzyskali honorową bramkę na minutę przed zakończeniem spotkania ze strzału Bestera.

(1-0)

Drużyna jarosławskiego JKS, która zajmowała do niedzieli 11. miejsce, wywalczyła na własnym boisku cenne zwycięstwo, wygrywając po dość ambitnej grze z Gwardią z Chełma. Pierwsze minuty gry należą do gospodarzy, którzy narzucili dość szybkie tempo. Ale na pierwszą bramkę czekaliśmy do 28. minuty, kiedy to Szczerba zdobył prowadzenie, przedłużając podanie Bestera.

Po zmianie stron na pewien moment inicjatywę przejęli gwardziści, ale Michno był na posterunku, broniąc kilka niebezpiecznych strzałów. Po tej chwilowej przewadze JKS znów przechodzi do ataku i w 68. minucie Bester ustala wynik dnia, zdobywając drugą bramkę dla zespołu jarosławskiego.

(2-0) Szczerba 60

Gwardia odniosła zwycięstwo zupełnie zasłużone, będąc we wszystkich liniach lepszą od swoich przeciwników. Samo spotkanie nie należało do specjalnie ciekawych. Od początku spotkania ton grze nadawała Gwardia, stale goszcząc pod bramką gości. To, że nie padło więcej bramek, to zasługa szczęśliwie broniącego bramkarza JKS oraz słaba dyspozycja strzałowa zawodników w ataku Gwardii.

Nielepiej działo się u przeciwników, gdzie jedynie ambitnie grające linie defensywne mogły zadowolić. Pięta achillesowa JKS to bardzo słabo grający atak, który nie potrafi przeprowadzić jakiejś składnej akcji oraz gra zbyt bojaźliwie. Do przerwy bramki dla Gwardii zdobyli: w 8. minucie Olszówka i w 15. minucie Robotycki. Po przerwie w 60. minucie - Szczerba dla JKS oraz w 80. minucie - Jurkiewicz głową. Niemiłym zgrzytem tego spotkania było wysoce niesportowe zachowanie się zawodnika Gwardii Robotyckiego, który samowolnie opuścił boisko po uprzedniej utarczce słownej ze swoimi kolegami.

Dzik ?

Bramki dla zwycięzców zdobyli Kawiak, Piwowar i Różankowski po dwie oraz Dzik 1, dla JKS Bester 2 i Streit 1. Piłkarze Kolejarza zaskoczyli gospodarzy bardzo szybkimi atakami i nic więc dziwnego, że goście już w 5. minucie prowadzili 3:0. Po okresie przewagi Kolejarza gra się nieco wyrównuje, mimo to jednak JKS nie potrafił wykorzystać nadarzającej się okazji podbramkowej. Bardziej skuteczniejszy jest jednak Kolejarz, który zdobywa dalsze dwie bramki, ustalając wynik do przerwy na 5:0.

Po przerwie w ataku jest JKS, którego napastnicy często goszczą pod bramką Rybickiego. Gospodarzom udaje się strzelić trzy bramki, na co Kolejarze odpowiedzieli dwiema bramkami zdobytymi z rzutów wolnych.
Nowiny Rzeszowskie (29.08.1955)

Otrzymaliśmy wiadomości, że w ubiegłą niedzielę w Przemyślu i Jarosławiu wybitnie niesportowo zachowywali się sympatycy drużyn Polonii, JKS i Kolejarza. W Jarosławiu pobili się między sobą rozfanatyzowani kibice JKS i Kolejarza. Potrzebna była interwencja organów MO. W Przemyślu doszło do jeszcze bardziej gorszących zajść. Grupa młodych zwolenników miejscowej Polonii, widocznie niezadowolona z przegranej swej drużyny, obrzuciła kamieniami autobus Stali Stalowej Woli w momencie, gdy ten wyjeżdżał z boiska Polonii (...).

(0-0)

Krośnieński Włókniarz wystąpił bez trzech zdyskwalifikowanych zawodników, a to Gbyla, Drapiewskiego i Jędrzejczaka. Krośnianie mogli w 3. minucie prowadzić, ale strzał Matelowskiego broni pewnie bramkarz JKS. Gra była mało ciekawa, a napastnicy obu zespołów zmarnowali wiele okazji podbramkowych.

Pluciński ?

JKS z miejsca rusza do ataku i już w pierwszej minucie idealną pozycję marnuje Bester. W miarę upływu minut jarosławianie zdobywają przewagę. Na wynik nie trzeba długo czekać. W 10. minucie Słobodzian otrzymuje piłkę - po rzucie rożnym, podciąga i z bliskiej odległości strzela nieuchronnie. W 24. minucie Bester dosłownie z kilku metrów przestrzeliwuje. Dopiero w 31. minucie ten zawodnik zdobywa drugą bramkę. Po przerwie przez pierwsze 10 minut utrzymuje się jeszcze przewaga gospodarzy, ale od tego momentu inicjatywę przejęli górnicy, a efektem tego była bramka zdobyta przez Plucińskiego.

(1-0)

Jarosławski JKS, gdyby zagrał mądrzej w linii ataku, mógł z powodzeniem wywieźć wynik remisowy. Gra była szybka i ciekawa.

Mielnicki ?

Pierwsza połowa należała do gospodarzy, dla których obydwie bramki w tym okresie zdobył w 11. i 13. minucie Sroka. Po przerwie Skonecki podwyższył na 3:0. Czwartą bramkę dla zwycięzców zdobył Szeląg. Bramki dla gości zdobyli Pałczyński i Mielnicki.

Pałczyński ?

Mecz ten rozegrany został w Jarosławiu. Walczący o spadek jarosławski JKS zdobył dwa cenne punkty w spotkaniu z przemyską Polonią. Gra toczyła się przy zmiennej przewadze, z tym że do przerwy więcej z gry miała Polonia. To, że nie zdobyła ona więcej bramek, jest zasługą niezmordowanego Streita, który zagrał jak za swoich młodych lat. Jedyną bramkę do przerwy zdobyła Polonia ze strzału Wydry, fatalnie przepuszczony przez Cyzę.

Jeszcze do przerwy JKS miał szanse zdobycia bramek. Raz pięknie bity wolny przez Streita odbija się od górnego rogu, a drugi raz w 37. minucie Szczerba dosłownie z kilku kroków nie trafia do bramki. Po zmianie stron JKS nie mając nic do stracenia rzucił się do ataku. Na wynik nie trzeba było długo czekać. Już w 48. minucie Szczerba pięknym strzałem zdobywa wyrównanie. Drugą bramkę zdobył Pałczyński po ładnej akcji całego ataku.

Pałczyński 26

Mecz ten toczy się przy przewadze gospodarzy. JKS natomiast atakował jedynie wypadami, z których w 15. i 26. minucie zdobył dwie bramki i prowadzenie. Po przerwie stroną przeważającą jest nadal Stal, dla której Patkolo zdobywa w 48. minucie pierwszą bramkę, a wyrównujący punkt uzyskał Kozerski w 61. minucie.

Stal Stalowa Wola - Stal Rzeszów 3-1

* Mecz Gwardia Rzeszów - Gwardia Chełm (3-1) z 17 lipca został unieważniony i powtórzony. Po ponownej weryfikacji, już po zakończeniu sezonu, przywrócono pierwszy wynik.

JKS Jarosław zostaje w III lidze

Powróćmy jeszcze raz do ostatnich dni zeszłorocznego sezonu piłkarskiego, a przede wszystkim do rozgrywek III ligi. Mistrzem została Stal Mielec, która - w wyniku meczów eliminacyjnych - awansowała do II ligi. Bezpośrednio po tym fakcie przeprowadzone zostały eliminacje między wicemistrzami klasy A lubelskiej (Stal FSC Lublin) i rzeszowskiej (Górnik Sanok), w rezultacie których, w miejsce opróżnione przez Stal Mielec, do ligi rzeszowskiej weszła Stal FSC Lublin. Natomiast otwarta była sprawa spadku drugiej drużyny obok Unii Zamość.

Wiadomo, iż w dniu 17 lipca ubr. mecz Gwardia Rzeszów - Gwardia Chełm, zakończony zwycięstwem drużyny rzeszowskiej 3:1, został przez komisję III ligi unieważniony, a powtórne zawody rozegrane między tymi zespołami zakończyły się - tym razem - zwycięstwem Gwardii Chełm.

JKS Jarosław zaprotestował przeciw tej decyzji, unieważniającej pierwsze spotkanie. Swe zażalenie wniósł JKS aż do SPN GKKF, uzasadniając, że unieważnienie meczu było bezpodstawne, gdyż w pierwszych zawodach nie nastąpiło przez sędziego przekroczenie przepisów. A wyznaczenie powtórnych zawodów aż w październiku, kiedy już ukształtowała się tabela, było krzywdą dla drużyny jarosławskiej.

Sekcja piłki nożnej GKKF delegowała do Rzeszowa specjalną komisję, celem zbadania tej sprawy. W wyniku badań Prezydium SPN GKKF przedstawiło swe stanowisko, twierdząc, że zawody te zostały niepotrzebnie powtórzone i... że pierwsze zawody są w tym wypadku ważne. Jednak komisja ligi rzeszowskiej podtrzymała swą pierwotną decyzję, a Prezydium SPN GKKF znów swą decyzję. W rezultacie ostatniej decyzji warszawskiej w tabeli zaszły zmiany. Na dziesiątej pozycji uplasowała się ostatecznie drużyna JKS Jarosław, pozostając tym samym w szeregach III ligi.

Rzecz zrozumiała, że decyzja Prezydium SPN GKKF została powitana serdecznie przez jarosławskich działaczy i sympatyków JKS. Decyzja SPN GKKF winna pobudzić zawodników do większego wysiłku, by w tym roku nie powtórzyła się historia roku 1955. Znamy jarosławską drużynę i pamiętamy, że w roku 1946 - a więc 10 lat temu - ta sama drużyna walczyła o wejście do klasy państwowej.