STRONA GŁÓWNA

30 marca 2024

Lider zatrzymany w Jarosławiu

Kroczący wiosną od zwycięstwa do zwycięstwa Cosmos Nowotaniec stracił pierwsze punkty. JKS zatrzymał lidera IV ligi, remisując z nim 1-1.

Wielka Sobota przyniosła jarosławskim kibicom pojedynek ich ulubieńców z przewodzącym IV-ligowej stawce zespołem z Nowotańca, który kolejny sezon bazuje na piłkarzach z zagranicy. Udana poprzednia kampania, zakończona mistrzostwem szczebla wojewódzkiego, pozwoliła niektórym z nich wybić się na zdecydowanie wyższy poziom (Jesus Diaz, Cesar Pena i Wadim Jaworskij trafili do Stali Rzeszów, zaś Wołodymir Zastawnyj do Resovii). Ekipa trenera Grzegorza Pastuszaka wciąż jest jednym z faworytów rozgrywek, lecz tego dnia swoich aspiracji nie potwierdziła.

Bardziej z końcowego rezultatu cieszyli się gospodarze, których bohaterem w drugim kolejnym meczu został Alan Nowogrodzki. Przed tygodniem, golem zdobytym w doliczonym czasie gry, zapewnił jarosławianom zwycięstwo w Boguchwale. Teraz uratował swój zespół od porażki.

Przyjezdni o to, że nie wywieźli z Jarosławia kompletu punktów, mogą mieć pretensje wyłącznie do siebie. Z jednej strony nie był to w ich wykonaniu wielki mecz, ale mimo to wypracowali sobie wystarczająco dużo sytuacji bramkowych, by rozstrzygnąć pojedynek na swoją korzyść. Nieskuteczność w piłce nożnej bywa jednak grzechem śmiertelnym, za który kara - szczególnie, gdy rywal nadrabia braki walecznością i wielką ambicją - jest bardzo wysoka.

Cosmos od początku sobotniego meczu starał się narzucić swoje warunki gry i już w pierwszym kwadransie solidnie postraszył zespół gospodarzy. W 2. minucie - po niefrasobliwym błędzie Maksyma Guridowa, który po złapaniu piłki w ręce i wypuszczeniu jej, ponownie po nią sięgnął - przyjezdni egzekwowali rzut wolny pośredni. W polu karnym powstało niesamowite zamieszanie. Groźnie uderzył Nazar Werbnyj; Guridow odbił futbolówkę, którą próbować dobić jeszcze leżący na murawie Wiktor Chomczenko. Obrońcy dopiero po kilku próbach zdołali wybić piłkę z własnego pola bramkowego.

Kolejne dwie świetne sytuacje miał gruziński skrzydłowy Dżaba Phchakadze, z którym jarosławscy obrońcy mieli spore problemy. W 8. minucie przymierzył w słupek, a kilka chwil później jego uderzenie Maksym Guridow sparował na rzut rożny.

JKS przetrwał ten początkowy napór, zaś w 22. minucie wyprowadził kontrę, po której mógł objąć prowadzenie. Lewą stroną boiska popędził Oliwier Pilch, który dograł do Piotra Pindaka. Ten dostrzegł nadbiegającego Krzysztofa Pietlucha. Jarosławski napastnik otrzymał podanie nieco za plecy, lecz mimo to udało mu się złożyć do strzału. Niestety, piłka o centymetry minęła cel.

W drugiej połowie na murawie pojawił się debiutujący w ekipie gospodarzy Jewhenij Nemtinow. Doświadczony Ukrainiec nie bał się brać na siebie odpowiedzialności, a w 74. minucie podjął najgroźniejszą próbę zaskoczenia bramkarza Cosmosu, lecz piłka po jego uderzeniu przeszła tuż nad poprzeczką.

Przyjezdni prowadzili już wówczas 1-0. W 58. minucie bramkową akcję zainicjował Wiktor Łychowydko, dogrywając na lewą stronę boiska. Stamtąd na pole karne zacentrował Dżaba Phchakadze, a golkipera JKS uprzedził Wiktor Chomczenko, trafiając strzałem głową do siatki.

Jarosławianie ruszyli śmielej do odrabiania strat. Dwukrotnie nadziali się jednak na kontry, które rywale nie tylko mogli, ale wręcz powinni byli zamienić na gole. W 73. minucie, po szybkiej akcji Wiktora Chomczenki i Nazara Werbnyja, ten ostatni wyłożył futbolówkę na szósty metr, skąd koszmarnie spudłował Dżaba Phchakadze. Z kolei dziesięć minut później przed kapitalną szansą stanął Wiktor Łychowydko, ale pierwszy jego strzał zablokował stojący przed bramką Artem Płoszczynskij, zaś dobitka poszybowała nad poprzeczką.

JKS nie rezygnował z walki o korzystny rezultat i kolejny raz w końcówce zmienił losy spotkania. W 86. minucie z rzutu wolnego dograł Piotr Pindak, a do zbyt krótko wybitej przez obrońców piłki najszybciej dopadł Alan Nowogrodzki, który uderzeniem z półwoleja zaskoczył Maksima Szyszlou.